שירותי משפט

 • יעוץ, הכוונה, וליווי עו”ד בניהול תיקי נזיקין – ביטוח (תאונות אישיות, תאונות תלמידים, אובדן כושר רפואי, צד ג’) ביטוח לאומי (נכות כללית, תאונות עבודה, נפגעי איבה, מס הכנסה, ניידות), תאונות דרכים, פוליו, רשלנות רפואית.
  הכנה לחקירה בבתי משפט.
 • כתיבת שאלות הבהרה בחוות דעת משפטיות.
 • מתן חוות דעת רפואיות משפטיות בתחום האורטופדיה כולל רשלנות רפואית. עזרה ותמיכה במציאת רופאים מומחים בשאר התחומים.
 • “אורטופדיה לעורכי דין” – קורסים לעורכי דין בתחום האורטופדיה.
  ליווי לועדות רפואיות בהתאם לדרישה.

073-7021783

 • יעוץ, הכוונה, וליווי תביעות – ביטוח (תאונות אישיות, תאונות תלמידים, אבדן כושר רפואי, צד ג’) ביטוח לאומי (נכות כללית, תאונות עבודה, נפגעי איבה, מס הכנסה, ניידות), תאונות דרכים, פוליו, רשלנות רפואית.
 • מתן חוות דעת רפואיות משפטיות בתחום האורתופדיה כולל רשלנות רפואית. עזרה ותמיכה במציאת רופאים מומחים בשאר התחומים.
 • הכנה לוועדות רפואיות בביטוח הלאומי – נכות כללית, תאונות עבודה, ניידות, מס הכנסה.
 • ליווי לוועדות רפואיות בהתאם לדרישה.

073-7021783

רשלנות רפואית

בישראל ישנם מספר לא מבוטל של משרדי עורכי דין המטפלים בתיקים של רשלנות רפואית. ע”מ לטפל בתיק כזה, יש צורך בשיתוף פעולה הדוק עם רופא מומחה בתחום בו נראה כי התרחשה הרשלנות. מסיבה זו לנו יש יתרון מאחר ומדובר בחברה בה המנהלים הם רופאים בעצמם. כאן נפרט את היתרון היחסי שלנו:

1. האם באמת התרחשה רשלנות רפואית?

לעיתים נראה לנו שפעולה או חוסר פעולה של רופא, אחות, מוסד רפואי וכד’ מהווה רשלנות רפואית, אולם לא תמיד כך הדבר. כדי לקבוע האם מדובר ברשלנות רפואית, על הרופא המומחה לערוך בדיקה של כל הנסיבות שסבבו את המקרה, לקרוא את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים ולהגיע למסקנה האם באמת ההתנהלות הנדונה מהווה רשלנות רפואית או לא. פעולה זו מתבצעת במשרדינו כבר בפגישה הראשונה, בעלות של ביקור פרטי. כך, לפני שפונים למשרד עורכי דין וחותמים על מסמכים שונים, כבר לאחר פגישה אחת, ניתן לדעת האם כדאי להמשיך בתביעה או לא ( במקרים חריגים יהיה צורך במספר ימים ע”מ להחליט בעניין).

2. האם בכל התחומים ניתן להחליט האם התרחשה רשלנות?

ע”מ לסבר את האוזן, נסביר כיצד מתחלקת “העוגה” של תביעות נזקי הגוף. מאחר ורוב שטח הגוף שייך למערכת התנועה והשלד, הרי ש 70% מהפציעות הן בתחום האורטופדיה. שאר האחוזים מתחלקים בין כירורגיה כללית, נוירוכירורגיה, א.א.ג, עיניים, פה ולסת, שיניים, וכו”. למרות האמור, קיימים תחומים נוספים בהם מתנהלות מספר יחסי לא קטן של תביעות, והכוונה למיילדות הריון ולידה, כירורגיה פלסטית ואסטטית.

האם ניתן להוכיח קיומו של קשר סיבתי בין אותה רשלנות רפואית ובין הנזקים הנטענים? במקרים רבים נראה כי הקשר בין מעשה הרשלנות הרפואית ובין נזקי הגוף שנתגלו אחריו, הנו ברור וחד משמעי. לכן, ברוב המקרים נוכל אנו לקבוע ולעזור לכם להגיע למסקנה האם התרחשה רשלנות רפואית או לא. רק במקרים יוצאי דופן, נאלץ לפנות למומחים נוספים ע”מ לקבוע את הקשר הסיבתי שבין האירוע לבין הנכות שנותרה אם נותרה.

3. התיישנות

יש להגיש תביעת רשלנות רפואית תוך 7 שנים לאחר המועד שבו מתגבשת עילת התביעה, כלומר המועד בו התגלה לנפגע כי יש קשר בין הנזק ממנו הוא סובל והאירוע הרשלני. לאחר מכן התביעה “מתיישנת” ולא ניתן להגישה למעט מקרים חריגים.

4. עלויות

תיקי רשלנות רפואית הם התיקים היקרים ביותר בניהולם בתביעות נזקי גוף, וזאת עקב הסכומים הלא מבוטלים של חוות הדעת הנדרשת ( לעיתים יש צורך במספר חוות דעת כאשר ישנם מספר תחומים כגון אורטופדיה, נוירולוגיה, פסיכיאטריה וכו” ). בנוסף, עלות איסוף החומר הרפואי הרלוונטי, וכמובן אגרת בית המשפט. לא לשכוח, רוב משרדי ערוכי הדין יבקשו מכם סכום מסוים על פתיחת התיק. כדי לא להיכנס להוצאות מיותרות, כדאי לכם להתחיל את הבירור אצלנו. לאחר שנקבע האם קיים קשר סיבתי והאם נותרה נכות צמיתה, רק אז נמליץ לכם לצאת לדרך.

073-7021783

מלבד בחוק הפלת”ד – קרי בתאונות דרכים, בהם ימונה מומחה להערכת הנזק הרפואי ע”י מומחה מטעם ביהמ”ש, הרי שבכל תביעה בנזקי גוף, יש צורך בחוות דעת רפואית משפטית, בה יפורטו נסיבות המקרה, הממצאים העכשוויים, והערכת הנכות הרפואית שתישאר לאותו תובע/תובעת.
חוות הדעת אמורה להיות ברורה ומספיק מפורטת ע”מ שניתן יהיה לקבל את עמדת התובע/תובעת. משרדינו בעל ותק של למעלה מ 10 שנים בכתיבת חוות דעת רפואיות בתחום האורתופדיה, ואף יועץ ומכוון בכתיבת חוות דעת בתחומים אחרים.
להלן דוגמאות בהן נכתבו חוות דעת כגון – נכות כללית לתביעה מול המוסד לביטוח לאומי, תאונות עבודה, ניידות, פעולות איבה, מחלת פוליו, מחלות מקצוע בעבודה, נכות למס הכנסה. תביעה מול קצין תגמולים משרד הביטחון – תנאי שירות, פציעות וחבלות בזמן השירות הצבאי/מילואים. תביעה מול חברת ביטוח – אובדן כושר עבודה, תאונות תלמידים, תאונה/מחלה/פציעה אישית. רשלנות רפואית – בתביעת רשלנות רפואית למעשה כל התביעה כמעט מתבססת על חוות הדעת הרפואית.
זאת הסיבה שבד”כ חוות הדעת בתחום זה הן ארוכות יותר, מפורטות כמה שאפשר עד להתייחסות לפרטים הקטנים ביותר, תוך הסתמכות על ספרות רפואית עדכנית. עלותן של חוות דעת אלו היא גדולה יותר, וכחלק מהשירות שניתן במקרה זה הוא כתיבת חוות דעת משלימה לאחר קבלת חוות הדעת הנגדית, כתיבת שאלות הבהרה במקרה הצורך, ואף התייצבות לחקירה בביהמ”ש. במקרה של תאונת דרכים, מקובל לבצע הערכה רפואית עדכנית, ולצייד את התובע/תובעת באישור רפואי לצורך הגשתה לתביעה מול חברת הביטוח או לביהמ”ש. עלות האישור הרפואי היא בדר”כ כביקור פרטי במרפאה.

073-7021783

תחום דיני הביטוח הינו מאד מורכב ומסובך, כגון תביעות אישיות מתאונה, אובדן כושר עבודה, ביטוח חיים, תביעות תלמידים ועוד. תביעת ביטוח מבוססת על חוקים, כגון חוק חוזה הביטוח, הוראות המפקח על הביטוח אשר מנפיק חוזרים מעת לעת המחייבים את הצדדים, הפוליסה הספציפית הנמצאת בידכם, וכמובן הלכות בתי המשפט.
במקרים רבים חברות הביטוח מתנערות מהכיסוי הביטוחי שלא כדין תוך תקווה שהמבוטח יוותר על זכויותיו או לפחות יתפשר על חלק מהסכום המגיע לו. לכן אנו ממליצים כי בכל מקרה בו נדחתה תביעתכם ע”י חברת הביטוח, או שיש בכוונתכם להגיש תביעה בתחום נזקי הגוף, הרי שאין להרים ידיים ויש לפנות ולקבל ייעוץ מקצועי בעניינכם, ולבצע הערכה רפואית בנושא התביעה.
משרדנו יעזור לכם לברר את עניין הקשר הסיבתי של תביעתכם, לערוך עבורכם חוות דעת רפואית במידת הצורך, וללוות אתכם לכל אורך התביעה.

073-7021783

המוסד לביטוח לאומי הוא אחד הגופים המורכבים ביותר שישנם במדינה, וכל תביעה מולו מצריכה מיומנות וידע בכל החוקים הרלוונטים. הפרשי “הכוח” כביכול מנוצלים היטב ע”י גוף זה, וזאת הסיבה שכל תביעה מול המוסד לביטוח לאומי, גורמת לתחושה של מסע בזמן.

דר’ גורן צבי הינו פוסק בועדות נכות כללית מזה כ 7 שנים, ושימש כרופא המוסד בנפגעי עבודה באחד מסניפיו במשך שנתיים.
ניסיון ומיומנות זו, מאפשרת למשרדינו ללוות כל תביעה מול המוסד לביטוח לאומי החל מתביעת נכות כללית, ועד לתביעה להכרה בפטור ממס הכנסה.

בפגישת הייעוץ הראשונה, תקבלו הערכת אומדן משפטית ובעיקר רפואית למצב תביעתכם, סיכויי ההצלחה, וכמובן הדרכה להכנת התיק הרפואי לקראת הועדה הרפואית (איסוף חומר רפואי, השלמת בדיקות רפואיות, הכנת חוות דעת רפואית ועוד).

073-7021783

תביעות מול המוסד לביטוח לאומי ואף מול משרד הביטחון, תעבורנה דרך ועדות רפואיות, אשר תקבענה האם קיים קשר סיבתי בין הנכות אשר התובע/תובעת דורשים להכרה, לבין נסיבות המקרה, ובמקרה של הכרה כאמור, תקבענה אף את גובה הנכות.

במוסד לביטוח לאומי הדרך עוברת – ועדה רפואית מדרג ראשון, ועדת עררים, ובמקרה של ערעור בעניין משפטי ניתן להגיע אף לבית הדין לעבודה. (במקרים מיוחדים ישנם הליכי ביניים נוספים).
במשרד הביטחון הדרך עוברת – ועדה רפואית מדרג ראשון, לתובע/תובעת רשות להגיש ערר על החלטת הוועדה הרפואית מדרג ראשון לוועדה רפואית עליונה. כמו כן, רשאי התובע לערער על החלטת הוועדה הרפואית העליונה לבית משפט מחוזי, בסוגיה משפטית בלבד.

תקנות הביטוח הלאומי (קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה) תשט”ז – 1956. תקנות הנכים (מבחנים לקביעת דרגות נכות, תש”ל1969-). בניגוד למדינות אחרות אשר מאד מפותחות בנושאים כגון אלו של תביעות אזרחים מול מסגרות ממשלתיות, הרי שבמדינת ישראל, קבצי התקנות הן במוסד לביטוח לאומי, והן במשרד הביטחון, נכתבו לפני שנים רבות ולא עודכנו ע”פ נורמות רפואיות מתקדמות. לדוגמא, המבחנים השונים בתקנות באים לבדוק את תפקודו של התובע/תובעת, אך אינם משכללים ע”פ הנחיות בתקנות ממצאים שהתגלו באמצעי הדמיה כגון בדיקת CT, בדיקת MRI, בדיקת מיפוי עצמות, בדיקת EMG, ועוד שורה ארוכה של בדיקות. כיום המצב הוא כי בדיקות אלו, מקבלות היבט מסוים בקביעת גובה הנכות רק ע”פ שיקול דעתו של הרופא או צוות הרופאים שישבו בוועדה. כמובן שחוסר הנחיות אלו, מאפשר מגוון רב של תוצאות אפשריות, החל מ 0% נכות, ועד נכות אשר תזכה את התובע/תובעת בפיצוי חד פעמי או בקצבה. כפי שציינתי, ישנן מדינות אשר משתמשות במערכת ממוחשבת לקביעת התפקוד, דבר המאפשר לקבוע את מידת האמינות של התובע/תובעת מצד אחד (שזה לטובת המערכת הנתבעת), וכמובן את יכולת התפקוד אשר שתתורגם לגובה הנכות במידה ויש כזו.
מאחר ובארץ כפי שציינתי, תקנות המוסד לביטוח לאומי ותקנות הנכים נקבעו לפני שנים רבות, ומאחר וועדות אלו מתבצעות ע”י שולחיהם של מוסדות אלו ולא ע”י גוף נייטלרי חסר אינטרסים, הרי שיש צורך בהכנה של ממש לקראת הועדה הרפואית, להצטייד ברוב המקרים בחוות דעת רפואית מטעם, ורצוי אף עם מלווה כדי שניתן יהיה לאדם נוסף לחוות את המתרחש בזמן הועדה.

073-7021783

מי שהתנסה בחקירות בבית משפט, יודע כי מדובר במקרים רבים במעמד לא פשוט, שבו ישנם חוקים מאד נוקשים, שאינם מאפשרים לתובע/תובעת לנהל שיחה רגועה ונינוחה ולספר על נסיבות המקרה.
זאת הסיבה שכפי שעו”ד דין מתכוננים לניהול התיק בביהמ”ש ולביצוע חקירה (כבאי כוח של התובעים או של הנתבעים), גם האזרח הפשוט זקוק להכנה ולסימולציה של חקירה בביהמ”ש. ניסיונו של דר’ גורן בחקירות בביהמ”ש, מאפשרות למשרדנו להכינכם למעמד זה, תוך כדי שימת דגש על הממצאים הרפואיים הרלוונטיים.

073-7021783

 • איסוף חומר רפואי

תיק אשפוז מלא, הסכמה לניתוח, דו”ח ניתוח, קרדקס אחיות, FOLLOW UP….

 • בחירת המומחים לכתיבת חוות הדעת

עדיף מומחים מאזור אחר, בלתי תלויים, פנסיונרים, אשר הצדיקו את עצמם בתיקים קודמים.

 • היכן לחפש נקודות תורפה

דוחות ניתוח, טופס הסכמה לניתוח, דיווח אחיות, מומחיות הרופאים, לוחות זמנים – הכי חשוב.

 • פערי ידע של השופט והמומחים

במקרים רבים הדרך לפתרון הולם וצודק הוא אך ורך דרך קריאת ספרות רפואית נשוא התביעה.

הצגת מקרה לדוגמא:

נקודות חשובות בכתיבת חוות הדעת –

א.         התייחסות לעבר רפואי, מחלות כרוניות, תרופות וכו”.

ב.         רישום מדויק של הפרטים והנסיבות.

ג.          תמונות להמחשה במידת האפשר, כולל תמונות קליניות.

ד.         ציטוטים מהספרות הרפואית בתוך חוות הדעת.

ה.         להשאיר אופציה להוסיף ספרות רפואית ככל שידרש.

ו.          שימוש במושגים משפטיים בהתאם להסכמת העו”ד ( קש”ס, חוק זכויות החולה, הסכמה מדעת, גילוי נאות ועוד… ).

073-7021783

לקריאת המאמר השלם

שקד – המרכז לרפואה משפטית

המרכז לרפואה משפטית מנוהל על ידי ד”ר גורן צבי – מומחה בכירורגיה אורטופדית ורפואת ספורט (MD) ומשפטן (LL.B).
השילוב של הידע הרפואי והמשפטי של ד”ר גורן צבי מעניק לקהל לקוחותינו יתרון משמעותי, דבר הבא לידי ביטוי בהשגת תוצאות אופטימאליות בתיקים תוך חיסכון כלכלי משמעותי.
המרכז מציע ליווי והדרכה בניהול התיק הנזיקי לכל אורך הדרך, ניסיון וידע בתביעות נזיקין מול הביטוח הלאומי, חברות ביטוח וכתיבת חוות דעת מומחה. אחד התחומים היחודיים של משרדנו מעניק יעוץ והדרכה למשרדי עורכי דין המבקשים לטפל בתיקים של רשלנות רפואית ונזקי גוף שונים.

יחס אישי

המרכז בראשותו של ד”ר גורן צבי שם דגש על רמת השירות, היחס הבין אישי ותקשורת זמינה עם לקוחותינו, דבר העוזר בתהליך ניהול התיק הדורש בהרבה מהמקרים משאבים פיזיים, מקצועיים ורגשיים. המקרה של הלקוח נמצא במרכז ובהתאם לכך נעשים מאמצים מקסימליים במסגרת עבודת המקרה, להגיע לתוצאות המרביות שיטיבו עם הלקוח.

רוצים לקבוע פגישת ייעוץ?

התקשרו לקליניקה למספר.. 073-7021783 או פנו אלינו בהודעה

דילוג לתוכן